Pielęgnacja włosów - cz. 1 - Jak określić porowatość włosów?

0
Pielęgnacja włosów - cz. 1 - Jak określić porowatość włosów?

Włosy mogą być prawdziwą ozdobą. Ale czy zawsze są? Co zrobić, zeby były zdrowe i piękne?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, jakiego rodzaju są nasze włosy żeby dobrać dla nich odpowiedni sposób pielęgnacji. Mogą być gęste, rzadkie, cienkie, średniej grubości lub grube. W tym wpisie skupimy się na podziale włosów według porowatości.

Co to jest porowatość włosów?

Łodyga włosa, czyli część wystająca ponad powierzchnię skóry, złożona jest z rdzenia i osłonki. Ta ostatnia nazywa na jest również powłoczką włosa lub warstwą rogową. Jest to najbardziej zewnętrzna czesc włosa. Zbudowana jest z keratyny, a precyzyjniej z keratynowych łusek, połączonych ze sobą dzięki ceramidom i kwasom tłuszczowym. Łuski rozłozone są dachówkowato, ale im dalej skóry głowy, tym stają się cieńsze. To właśnie z tym wiąże się fakt intensywniejszego niszczenia się włosów przy końcówkach.

Jaką rolę pełnią łuski włosa?

Łuski chronią komórki kory włosa (która stanowi ok, 80% jego objętości) przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (zanieczyszczenia, promieniowanie UV) oraz przed utratą wilgoci. Włosy z uszkodzonymi łuskami mogą się rozdwajać, są osłabione, matowe i źle wyglądają. 

Łuski mogą być otwarte lub domknięte. Te domknięte szczelniej osłaniają korę, są błyszczące i gładkie w dotyku. Stopień rozchylenia łusek nazywamy porowatością włosa. Domknięte łuski mają włosy gładkie, błyszczące. Z kolei włosy suche nie zawsze muszą być wysokoporowate, ale wszystkie włosy wysokoporowate są suche. Silnie kręcone włosy są z natury wysokoporowate. Wysoka i średnia porowatość może być genetyczna. 

Jaką porowatość mają Twoje włosy? Przeczytaj, jakie cechy charakterystyczne mają poszczegolne typy i przeanalizuj w którym typie znajduje się najwiecej cech Twoich włosów.

 

Istnieje również prosty sposób na określenie stopnia porowatości. Pojedynczy włos należy umieścić w naczyniu z wodą. Jeżeli włos utrzymyje się na powierzchni, to znaczy, że ma szczelnie domknięte łuski, czyli masz wlosy niskoporowate. Włos wysokoporowaty z kolei upadnie na dno, ponieważ jego łuski są mocno rozchylone, dzięki czemu włos chłonie wodę. Włos średnioporowaty powinien zanurzyć się pod powierzchnię wody, ale nie upadnie na dno. 

Jak pielęgnować włosy niskoporowate?

Ich pielęgnacja jest najłatwiejsza. Uznaje się je za włosy najzdrowsze. Taki typ włosów lubi produkty o lekkiej konsystencji. Szampon powinien zawierać łagodne środki myjące, a nie agresywne detergenty, jak Sodium Lauryl Sulfate (SLS) czy Sodium Laureth Sulfate. Zamiast nich w certyfikowanych kosmetykach naturalnych może występować na przykład Sodium Coco Sulfate, który jest mniej drażniącym składnikiem. Lepiej stosować łagodne, naturalne szampony, które nie obciążają włosów i są dobrane do skóry głowy. Jeśli chodzi o skórę głowy warto czasem zastosować serum oczyszczajace do skóry głowy lub serum do włosów niskoporowatych, które, odpowiednio dobrane nie będzie powodowało puszenia ani "oklapnięcia" włosów. Jeśli jednak są "oklapnięte", przylegające do skóry głowy warto zastosować serum zwiększające objętość.

Jak pielęgnować włosy średnioporowate?

Takie włosy są bardziej podatne na uszkodzenia. W wyniku niewłaściwej pielęgnacji czy agresywnej stylizacji mogą stać się wysokoporowatymi. Zazwyczaj są falujące. Wymagają umiarkowanej pielęgnacji. Stosujmy więc produkty lekkie, ale także trochę tych o bogatszej konsystencji. Warto stosować dedykowane serum do włosów średnioporowatych. Końcówki, które mogą się czasem rozdwajać bardzo dobrze poczuja się po zastosowaniu serum na końcówki włosów lub odpowiedniego oleju nierafinowanego (na przykład olej arganowy albo gotowa mieszanka olejów).

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate?

To włosy suche, szorstkie, puszące się i zniszczone, zazwyczaj zabiegami stylizacyjnymi, farbowaniem albo niewłaściwą pielęgnacją. W przypadku takich włosów sprawdzają się bogate, silnie skoncentrowane produkty, które dostarczą włosom protein, nawilżenia (humektanty) i emolientów. Takie włosy lubią maski - kuracje, odpowiednie sera, naturalne oleje (np. olej avocado) czy odżywki regenerujące. Najlepiej przy każdym myciu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl