Kosmetyki naturalne - czyli jakie?

0
Kosmetyki naturalne - czyli jakie?

W ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost zainteresowania kosmetykami naturalnymi i ekologicznymi. O ile początkowo były one preferowane przez osoby o wrażliwej i problematycznej cerze albo z przeznaczeniem dla dzieci, to obecnie coraz więcej osób sięga po produkty z naturalnymi składami. Coraz więcej ludzi zwraca uwagę na jakość wyrobów. To duża grupa odbiorców zwanych konsumentami LOHAS (Lifestyle of Health and Sustainability), czyli nastawionych proelokogicznie, prowadzących zdrowy i zrównoważony styl życia. Przemysł kosmetyczny w różny sposób chce sprostać ich oczekiwaniom. Większość producentów kosmetyków konwencjonalnych ("drogeryjnych") wprowadza linie produktów, które nazywane są naturalnymi. I tutaj pojawia się pułapka. Jak odróżnić rzeczywiście naturalny specyfik od takiego, którego etykieta krzyczy "jestem naturalny", a tymczasem składniki naturalne stanowią niewielki procent składu? 

Czym jest kosmetyk naturalny?

Złą wiadomość jest taka, że w Europie nie ma oficjalnej i jednoznacącej znej regulacji prawnej dotyczdefinicji kosmetyku naturalnego. Ale sytuacja nie jest beznadziejna. W sytuacji częstego nadużywania przez producentów pojęcia "kosmetyk naturalny" w odniesieniu do produktów zawierających znaczna ilość składników nie będących naturalnymi Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego (uff, ta nazwa ;) Rady Europy w 2000 roku sformułował wytyczne dotyczące produkcji, oznakowania i marketingu kosmetyków naturalnych. Te wskazówki nie stanowią obowiązującego prawa, ale są pomocne dla konsumentów, gubiących się w gąszczu produktów.

"Kosmetyk naturalny to produkt, który ma upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych, przyjazny dla skóry i środowiska, sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu (...) otrzymany ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego), uzyskanych metodami fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.), mikrobiologicznymi lub enzymatycznymi."

Dowolność w zakresie nazywania kosmetyków "naturalnymi" spowodowała reakcję organizacji certyfikujących dotychczas produkty spożywcze, jak i nowo powstałych. Organizacje te opracowały własne zasady certyfikacji, praktycznie bazujące na wytycznych wspomnianych wyżej. Dezorientacja producentów, jak i konsumentów trwała jednak nadal. W różnych częściach Europy działały organizacje certyfikujące: Ecocert (Francja), Soil Association (Wielka Brytania), BDIH (Niemcy), Cosmebio (Francja), ICEA (Włochy), Bioforum (Belgia).  W 2002 roku organizacje te zdecydowały się ujednolicić standardy dotyczące kosmetyków naturalnych - COSMOS (Cosmetic Organic and Natural Standard). 

Kosmetyki są certyfikowane zgodnie ze standardem COSMOS of 2017 roku. Otrzymują one znak zawierający logo organizacji certyfikującej (np. Ecocert czy Soil Association) oraz napisu „COSMOS Natural” lub „COSMOS Organic. Kosmetyki, których formuły zstały opracowane przed 2017 rokiem mogą być opatrzone znakiem Ecocert, Soil Association, Cosmebio, itp., bez napisu COSMOS.

Standardy COSMOS obejmują dwie kategorie certyfikowanych kosmetyków:

 • kosmetyk naturalny - może zawierać max. 5% składników syntetycznych (spośród kilku dopuszczonych przez COSMOS w kosmetykach naturalnych), z uwzględnieniem części syntetycznych agro-składników pozyskiwanych metodami chemicznymi.
 • kosmetyk organiczny - co do skłądników syntetycznych spełnia tę samą zasadę, co kosmetyk naturalny oraz musi posiadać min. 30% składników organicznych (ekologicznych); min. 95% agro-składników przetworzonych metodami fizycznymi musi być organicznych, a jeśli to możliwe, to nawet całość kosmetyku powinna być ekologiczna.

Ecocert COSMOS Natural

Kosmetyki z tym certyfikatem muszą spełniać nastęujące wymagania:

 • woda musi odpowiadać ogólnie przyjętym standardom higienicznym
 • minerały oraz składniki mineralne muszą być pochodzenia naturalnego i mogą być modyfikowane za pomocą prostych reakcji chemicznych
 • fizycznie przetworzone składniki rolnicze mogą być pochodzenia roślinnego, mikrobiologicznego lub zwierzęcego. Niedozwolone są komponenty modyfikowane genetycznie, pochodzące od zagrożonych gatunków zwierząt i roślin oraz surowce pochodzące z ciał zwierząt. Składniki wytwarzane przez zwierzęta są dozwolone, o ile pozyskiwanie tych składników nie wiąże się ze śmiercią zwierząt
 • chemicznie przetworzone składniki rolnicze (np. alkohol) podlegają tym samym przepisom, które opisano w punkcie powyżej. Procesy chemiczne muszą być przeprowadzane według zasad „Green Chemistry”, co oznacza, że produkty procesów chemicznych muszą ulegać biodegradacji i nie mogą zanieczyszczać środowiska. Nanoskładniki są niedozwolone.
 • niedozwolone jest stosowanie PEGów, silikonów i parafiny
 • opakowania produktów powinny w dużej części składać się z materiałów biodegradowalnych lub odnawialnych, mogą być produkowane z materiałów przetworzonych
 • niedozwolone są opakowania z polichlorku winylu (PVC) i innych chlorowanych tworzyw sztucznych, polistyrenu i innych tworzyw zawierających styren
 • zabronione są opakowania, które zawierają materiały lub substancje pozyskane od organizmów zmodyfikowanych genetycznie lub zawierają części zwierząt bądź substancje pozyskane od zwierząt (skóra, jedwab)
 • podczas procesu produkcji muszą być zachowane określone przepisy dotyczące ochrony środowiska, wymagana jest także ścisła segregacja odpadów oraz ich dokumentacja.

ECOCERT COSMOS ORGANIC

W przypadku certyfikatu COSMOS Organic obowiązują te same wytyczne, co dla COSMOS Natural oraz wymagania dodatkowe:

 • do składników naturalnych nie zalicza się wody, minerałów i składników pochodzenia mineralnego
 • co najmniej 95% fizycznie przetworzonych składników rolniczych musi być organiczna. Niektóre składniki, jak olejki (np. arganowy, jojoba, kokosowy), miód, mleko czy soja muszą być zawsze organiczne
 • niektóre przetworzone chemicznie składniki rolnicze, np. etanol również muszą być organiczne
 • co najmniej 20% wszystkich składników kosmetyku musi być organiczna (produkty zmywalne – 10%)
 • tkaniny (ręczniki, maski, paski i podkładki) muszą być w 100% organiczne

 

Czym różni się certyfikacja od rekomendacji

Proces certyfikacji jest długotrwały i kosztowny. Pamietajmy o tym, że producenci kosmetyków naturalnych nie mają obowiązku poddawać swoich produktów certyfikacji. 

Wyciągi roślinne i ekstrakty użyte w kosmetykach certyfikowanych muszą pochodzić z kontrolowanych plantacji organicznych, gdzie 3 lata przed uprawą badaniom poddawana jest gleba, bada się też wodę używaną do podlewania i wodę deszczową. Niedozwolone jest stosowanie konwencjonalnych nawozów i środków ochrony roślin. Tak więc certyfikat jest poparty solidnymi badaniami. (Nie dajmy się zwieść "lipnym" znaczkom stworzonym przez grafika, często pojawiajacym się na niektóych opakowaniach). 

Rekomendacja natomiast jest zwykłym poleceniem produktu, odpłatnym. Nie są jasne kryteria, jakimi kieruje się dany instytut podczas opiniowania kosmetyków, które są  już dopuszczone do sprzedaży. 

Dlatego najlepiej wiedzieć jak rozróżniać składniki kosmetyków i nauczyć się dobierać je na podstawie składu, jeśli kosmetyk nie ma wiarygodnego certyfikatu. O tym, jak czytać składy i czego unikać w następnym wpisie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl