Szczotkowanie ciała na sucho - czy warto?

0
Szczotkowanie ciała na sucho - czy warto?

Szczotkowanie ciała na sucho - czy warto

 

Samą szczotką? Suchą? Brrr.. Nigdy!

Takie było moje nastawienie do okrutnego rytuału szczotkowania ciała na sucho jeszcze niedawno. Owszem, od paru lat używałam szczotki ciała, ale na mokro, włosie było miękkie, zwilżone i nasączone miłym kosmetykiem. Ale na sucho spróbowałam dopiero kilka miesięcy temu. Zabierałam się do tego jak pies do jeża. Szczotka z włókna agawy leżała i zmieniała miejsce tylko przy poważniejszych porządkach. Kiedy wreszcie dojrzałam do tej męskiej decyzji, całe to szczotkowanie jakoś mnie nie zachwyciło. Za pierwszym razem. Pewnie dlatego, że wykonywałam nieśmiałe, dosyć chaotyczne ruchy. Za drugim było już tylko lepiej. 

Warto spróbować. Efekty systematycznego szczotkowania są tego warte. Tylko musisz się sama przekonać. Jeśli jesteś się w stanie zmusić do tego, żeby wstać kwadrans wcześniej niż zwykle (co zwłaszcza zimą może być trudne), wykonaj szczotkowanie na początek dnia. Poczujesz przypływ energii i satysfakcję. Sprawdziłam :), Ale tak naprawdę każda pora jest dobra.

Szczotkowanie na sucho jest tak naprawdę rodzajem masażu limfatycznego, dlatego dalej będę tych dwóch sformułowań używać zamiennie.

 

Jakie są  zalety szczotkowania ciała na sucho?

 • detoksykacja dzięki pobudzeniu krążenia krwi i szybszemu wydalaniu toksyn,
 • pobudzenie układu limfatycznego w celu usuwania szkodliwych produktów przemiany materii,
 • redukcja cellulitu - szczotkowanie rozbija tkankę tłuszczową i pozwala na równomierne jej rozłożenie,
 • gładka i jędrna skóra, szczotkowanie zastępuje peeling, a nawet jest od niego skuteczniejsze,
 • minimalizowanie rogowacenia okołomieszkowego, czyli potocznie mówiąc, wrastających włosków,
 • rozluźnienie mięśni i zrelaksowanie całego ciała,
 • odpoczynek dla umysłu

 

Technika masażu ciała szczotką na sucho

Aby masaż przyniósł oczekiwane skutki, musi być wykonywany zgodnie z pewnymi zasadami. Na szczęście można się tego nauczyć i poprawnie szczotkować ciało samodzielnie. Po pierwsze, skóra musi być sucha i nie możemy jej niczym smarować przed szczotkowaniem. Na smarowanie przyjdzie czas, a masaż suchą szczotką ułatwia wchłanianie preparatów pielęgnacyjnych. Oczywiście naturalnych :).

Masaż zaczynamy od stóp. Szczotkujemy podeszwy, potem wierzchy stóp. Wykonujemy zdecydowane, ale niezbyt mocne ruchy w górę. Masujemy zawsze w kierunku serca. Pamiętajcie, żeby nie dociskać mocno szczotki do skóry, przecież chcemy skórę wymasować, pobudzić, a nie podrapać. Ruchy można by w zasadzie nazwać stanowczym głaskaniem :) Następnie przechodzimy do nóg, również szczotkując do góry. Brzuch - najpierw warto wykonać kilka ruchów pionowych w górę, potem ruchy okrężne, w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Potem przechodzimy do rąk. Delikatnie szczotkujemy szyję - do dołu, i dekolt. Te partie ciała wymagają delikatniejszego nacisku niż inne. To samo odnosi się do okolic biustu. Tutaj stosujemy okrężne, delikatne ruchy wokół piersi. Jeśli czujesz dyskomfort szczotkując na przykład szyję, przerwij czynność. Zresztą jeśli w jakimkolwiek miejscu uznasz, że działanie szczotki jest zbyt intensywne, wyluzuj, skóra musi się przyzwyczaić. Zresztą nie robisz tego za karę, tylko dla przyjemności, zdrowia i urody. O szczotkowaniu i ćwiczeniach twarzy w kolejnych wpisach. No i pośladki i plecy - na pośladkach możesz spróbować lekko zwiększyć nacisk szczotki, a w przypadku pleców najlepiej użyj szczotki z rączką, albo czyjejś rączki, jeśli ktoś z domowników będzie chętny do pomocy :). 

Podczas szczotkowania ważne jest, aby omijać miejsca z przerwaną ciągłością naskórka, rany, skaleczenia, jakiekolwiek stany zapalne i żylaki. 

 

Czas trwania rytuału (tak, zobaczysz, że po pewnym czasie szczotkowanie stanie się rytuałem, bez którego pielęgnacja wydaje się niepełna):

wystarczy nawet 5 - 10 minut. Nie ma potrzeby przedłużać. Najlepiej szczotkować ciało codziennie, nawet przez 5 minut, ale jeśli będziesz to robić nieco rzadziej, to też zauważysz efekty. Oczywiście, jeśli będziesz systematyczna. 

Jak widać, wystarczy kilka minut dziennie, porządny sprzęt i gładka, zdrowa skóra oraz relaks i energia są w zasięgu ręki. 

 

Podstawowe błędy przy szczotkowaniu ciała na sucho:

 • nieodpowiednio dobrana szczotka,
 • zbyt mocny nacisk szczotki na skórę,
 • nie stosowanie delikatniejszych ruchów dla wrażliwszych części ciała,
 • szczotkowanie skóry ze stanem zapalnym czy skaleczeniami

Jaką szczotkę wybrać do szczotkowania na sucho

Szczotka szczotce nierówna. Unikaj szczotek z syntetycznym włosiem, nie tylko ze względów ekologicznych, ale również dlatego, że one po prostu podrażniają skórę i mogą narobić więcej kłopotu niż przynieść pożytku. Bardzo dobrze sprawdzają się naturalne szczotki tampico. Szczotki mają rączki drewniane (żaden tam plastik), a włókno pochodzi z agawy, jest zatem całkowicie naturalne. I wegańskie. 

W zależności od preferencji możesz wybrać szczotkę małą, wielkości dłoni, dobrze do niej przylegającą i zaopatrzoną w taśmę utrzymującą, albo szczotkę na długiej rączce, doskonale nadającą się do szczotkowania pleców. Jest też trzecia opcja - szczotka z wyjmowaną rączką - możesz jej używać i do pleców i do pozostałych części ciała, jeśli odłączysz rączkę.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl